על הכנס

ברכת יו"ר כנס להנדסת רכב ותחבורה חכמה 2023

שלום וברוכים הבאים,
אני שמח לפתוח שוב את כנס הנדסת הרכב ה-40, ולמושב המיוחד בו של איגוד מערכות תבוניות בתחבורה, בהובלת איגוד ITS ישראל, שכבר הפך חלק מהכנס, ולברך את כל המשתתפים, המרצים והמציגים בתערוכה המרשימה ברחבי מתחם הכנס.

במשך השנים האחרונות, כלי הרכב המשיכו להתפתח בעולם בקצב עצום, ואנחנו עדים לפיתוחים ולחידושים תמידיים בתחומי הרכב השונים: הינעים חשמליים משופרים, הנעות מימן באמצעות תאי דלק חשמליים, מנועים המונעים במימן, מערכות בטיחות מתקדמות וחדישות וירידה דרסטית ברמות פליטת המזהמים מכלי הרכב. כל זאת תוך התמקדות אין סופית בהפחתת פליטת גזי החממה (שלמעשה אינו נחשב מזהם), שעיקרה מתבסס על הפחתת תצרוכת הדלק הממוצעת של כלי הרכב המיוצרים בעולם, ומעבר להינעים חלופיים, שאמורים לשרת מגמה זו.

אולם אל לנו לשכוח, שעם כל הכבוד לכלי הרכב, אזי ברמה הגלובלית פליטת גזי החממה מהם יחסית נמוכה. 50% מפליטת הפחמן הדו חמצני נובעת ממקורות טבעיים – כל בעלי החיים והאורגניזמים הקיימים על פני כדור הארץ. כ-35% נוספים מהפליטות נוצרים מהתעשייה, ייצור החשמל ומשקי הבית. כך שכלי הרכב אחראים רק לכ-15% מפליטת גזי החממה, כאשר 10% מתוכם נוצרים בעת ייצור כלי הרכב ומערכותיהם.

וגם במעבר לשימוש בכלי רכב חשמליים, בל נשכח שייצור החשמל גורם גם לפליטות משמעותיות של גזי חממה, כך שאין לנו כאן משואת אפס פליטות, אלא אם כל החשמל בעולם ייוצר ממקורות מתחדשים ועל נושאים אילו ואחרים נשמע הרצאות מרתקות בהמשך הכנס.

ברצוני להודות במיוחד ליושבי ראש המושבים של הכנס על תרומתם לקיום כנס חשוב זה, ישראל רום – יו"ר ITS ישראל, דן הרמן – ראש התמחות הנדסת רכב במכללה האקדמית אפקה.
בנוסף תודה מיוחדת לאריאל סגל, יו"ר איגוד מהנדסי חשמל בלשכת המהנדסים, על ההרצאות שינתנו בכנס הנוגעות להתארגנות מדינת ישראל לטעינת ציי רכב ומאות אלפי כלי רכב חשמליים ולדוביק ניסניהויז, ראש ענף מערכות הנעה בלשכה על תרומתו בהוספת הרצאות מעניינות לכנס.

לסיום אני רוצה להודות לכל אנשי לשכת המהנדסים, תוך ציון מיוחד לעמרי ניסן מנהל איגוד מכונות, תעופה וחלל, אושרית יפרח ולימור שרעבי, שעבדו ללא לאות ימים כלילות להרמת הכנס ברמתו הנוכחית.

בברכת כנס פורה,
מהנדס שמואל בן ארי
יו"ר כנס הנדסת רכב ותחבורה חכמה 2023
יו"ר הענף להנדסת רכב באיגוד מהנדסי מכונות, תעופה וחלל

ברכת יושב ראש לשכת המהנדסים

משתתפות ומשתתפים יקרים,
לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל הינה ארגון גג לאומי יציג, המאגד בתוכו עשרות אלפי מהנדסים, אדריכלים ואקדמאים.
הלשכה ואיגודיה שוקדים על מנת לספק לציבור בארץ ובעולם מקום מפגש עם חידושי המחר בתחומי הטכנולוגיה והמדע וכך גם בכול הקשור לתחום הנדסת הרכב.
אני גאה לפתוח את כנס ה-40 בהנדסת הרכב, כנס שיש בו "כמעט מהכול". מעיון בתוכנית הכנס ניתן לראות שמיטב המומחים בארץ נמצאים כאן היום להעניק, להסביר ולהאיר את עיני כולנו החל בתחום הנדסת הרכב, ממשיך בתחום המערכות האוטונומיות וכמובן בתחומי התחבורה החכמה.
אנו בלשכה פועלים יום יום להגברת המקצועיות של העוסקים בתחומים אלו בארץ.
אני רוצה לנצל הזדמנות זו ולהודות לכל חברות וחברי הנהלת ענף הרכב, איגוד מערכות אוטונומיות וכן איגוד ITS שעובדים בשיתוף פעולה מלא, להצליח ולהנחיל את החידושים והעדכונים בתחומם וכמובן על הקדשת זמנם הפרטי וניסיונם ליישום הפעילות המקצועית.
בשם לשכת המהנדסים אני מודה לכולכם, על החלטתכם להשתתף בכנס הרכב. כנס שמהווה מקום ללמידה ולמפגש קולגות ומומחים בתחום ואנו תקווה שתפיקו ממנו את מלוא התועלת.

תודה מיוחדת לשני אנשים: האחד הוא יושב ראש הכנס: מהנדס שמואל בן ארי שמכהן כיו"ר הענף להנדסת רכב באיגוד מהנדסי מכונות, תעופה וחלל; וכמובן לעומרי ניסן, מנהל איגודים ופרויקטים בלשכה שעבדו לילות כימים להצלחת הכנס. לולא הם אני יכול לומר בוודאות שהכנס לא היה יוצא אל הפועל.
עוד אני רוצה להודות לאלו שעמלו חודשים רבים על כנס זה – כנס שמטרתו לרכז את כל קהילת העוסקים בתחומי הרכב. כמהנדס שעיין בתוכניית הכנס אני יכול לומר בוודאות שההרצאות מרתקות מפי מומחים רבים בתחומים אלו.
אני תקווה כי הכנס ישמש עבורכם מקור ידע מעשיר ומהימן, יהדק את שיתוף הפעולה בין העוסקים בתחום ויתרום לכם בעבודתכם ובפיתוח החשיבה בתחומי ההתמחות שלכם.

בברכה,

מהנדס גיא שעשע
יו"ר לשכת המהנדסים, האדריכלים
והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל